En Değerli Haber sitesi

Adana’nın En Değerli Haber Siteleri

Duyurbeni.com ekibi olarak en değerliler başlıklı bir yazı dizisi kaleme almaya karar verdik. Bu kararın hemen sonrasında nerden başlayacağımızı düşünmeye başladık. Her zaman nerden başlayacağımızı iyi biliriz fakat bu kez mesele konumdu. Hangi ilden ya da hangi bölgeden başlayacaktık? Çok düşünmenin zaman kaybettireceğini iyi bildiğimizden geleneksel listeye başvurmanın en mantıklısı olacağına kanaat getirdik. Plakaya göre gidecektik. Hedef Şehir Adana’ydı. Bilgisayarlarımızın başına geçerek derinlemesine bir araştırmaya giriştik. Adana’nın En Değerli Haber Siteleri araştırmamızın başlığı ve konusu oldu.

Adana Yerel Basını

40’tan fazla haber sitesini inceledik fakat bu analizlerden sadece komunuz olanı metrik olarak kabul edecektik. Sitelere biçilen maddi değer bizim yazımızın konusunu oluşturacağından dikkatimizi buna kanalize etmeye karar verdik. 15 analiz sitesi ve 4 APİ ile incelediğimiz 40’tan fazla haber sitesinin içinden seçtiğimiz 5 sitelik bir liste hazırladık. Bakalım Adana’nın En Değerli Haber Siteleri başlıklı yazımızın bu 6 üyesi hangileriymiş.

Kucuksaat.com – 103.000 TL

Adana yerel basınında son yıllarda ciddi atılımlar yapan Küçük Saat aldığı web trafiği ile yaptığı yatırımların meyvesini büyük ölçüde toplamış görünüyor. SEO çalışması yaptırdıklarını Alexa değerlerindeki yeşil renkli hızlı değişimden anladığımız site, listemizin en üstündeki yerini alıyor. TANER TALAŞ’ın sahibi olduğu sitenin son günlerde sıralamada düşüş yaşadığını gözlemlesek de tekrar yükselişe geçeceklerine inandığımızı da belirtmek isteriz.

Adanahabermerkezi.com – 102.570 TL

Bir dönem beraber çalışma fırsatı bulduğum Gazeteci Murat Berhun’a ait olan site Adana haber siteleri içinde en kaliteli içeriğe sahip olan sitelerin başında geliyor. SEO çalışmalarının burada da kendini gösterdiğini edindiği istikrarlı Alexa sıralamasından anladığımız Adana Haber Merkezi yaptığı yatırımlarla bu sıralamadaki yerini kolay kolay terk edecek gibi görünmüyor.

Cukurovamanset.com – 79.243 TL

Listemizin 3. sırasında yer alan Çukurova Manşet Gazetesi’nin İmtiyaz sahibi Can KÜÇÜKÖZKAN’dır. Önemli haberleri ve çarpıcı konuları bünyesinde barındıran site Alexa sıralaması ve site değeri ile de göz kamaştırıyor. Site tasarımı sadeliği ile göz yormayan görünümü sayesinde siteye girdiğiniz anda esenlik hissi veriyor. 80 Bin bandına dayanan değeri ise gerçekten takdire şayan bir çıkardıklarının kanıtı.

Haberinsonu.com – 60.194 TL

Haberin Sonu isimli sitemizin bizdeki yeri biraz daha farklı. SEO çalışmalarını Duyurbeni.com ekibi olarak bizim yürüttüğümüz bu sitenin İmtiyaz Sahibi Sedat Abit Taşçılar’dır. Kendileri ile çalışmaya başladığımız anda Global Alexa Sıralaması 800 bin küsür idi. Türkiye sırlaması ise 20 bin civarındayken 2 ay kadar önce başladığımız ve halen sürmekte olan SEO işlemleri ile Global’de 280 bin Türkiye sıralamasında da ilk 5000′ e girmek üzere olduğunu belirtelim. Muazzam bir sıçrama yaparak listemizde 60 bin liralık değere ulaşarak 4. sırada kendisine yer bulan Haberinsonu.com’un bununla yetinmeyeceğini özellikle belirtmek isteriz.

Cukurovabarisgazetesi.net – 56.876 TL

50 bin lira bandını geçen Adanalı son haber sitesi Çukurova Barış Gazetesinin imtiyaz Sahibi Özcan Aladağ’dır. Alexa konumları daha iyi bir seviyedeyken son günlerde kan kaybetmiş gibi görünseler de ürettikleri içeriğin sayısı ve kalitesi kendilerine bu listede yer bulma şansını vermiştir. Yılların deneyiminin haberlerine zuhur edişini keyifle okuyabileceğiniz ender sitelerden biridir.

Habereguven.com – 46.160 TL

Ekip olarak birkaç dokunuş yapma fırsatı bulduğumuz Habere Güven Web gazetesi yakaladığı büyük çıkışla 50 bin Türk Lirası bandına dayanan sitelerimizin başında gelmektedir. İmtiyaz Sahibi Güven Boğa’dır. Yayın hayatına geçtiğimiz yıl atılan habereguven.com, içeriğine bakıldığında yerel bir haber sitesinden daha çok ulusal bir yayın organı görüntüsü çizmektedir. Bu görüntü de onu seçkin bir noktaya taşımaktadır. Listemizin 6. ve son üyesi olan bu sitemiz Alexa sıralamasındaki hızlı yükselişi ve google index sayısı ile göz kamaştırmaktadır.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz. Kaleme alacağımız sonraki içeriklerden haberdar olmak için aşağıdaki formu doldurarak abone olun.

SEO Kontrol Listesi (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo Kontrol Listesi yayınımızı okumadan teknik Seo işine soyunmayın deriz. Akıllı telefon kullanımı muazzam bir şekilde artıyor. Doğal olarak, mobil uyumlu web siteleri günümüzde çok önemli hale geldi. Duyarlı web sitelerinde bile, işletmelerin mobil SERP’lerini güvende tutmaları gerekir.


Teknik SEO’nun Oynadığı Önemli Rol

SEO’nun temel ve hayati unsurlarından biri olan teknik SEO, işletmelerin web sitelerinin teknik yönünü optimize etmelerine yardımcı olur. Nişinizdeki en inanılmaz içeriğe sahip büyüleyici bir web sitesi ile kazancınıza kazanç katıyor olsanız bile sitenizde herhangi bir teknik SEO sorunu olmadığından emin olmalısınız.
Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme için optimize edebileceğiniz süreçtir. Ayrıca, arama görünürlüğünü iyileştirmeye yönelik diğer teknik süreçleri de içerebilir. Bugün mobil cihazlara öncelik veren bir dünya, iş başarısına ulaşmak için bir sitenin mobil SERP’de iyi bir konumda olmasını sağlamak çok önemlidir.
Markalar, teknik SEO yönlerini uygulayarak web sitelerini mobil SERP üzerinde güvenli ve sağlıklı tutabilmektedir. Hizmetlerin ihtiyaç duyduğu Seo Kontrol Listesi yazında mevcuttur.

 1. Mobil Uyumlu Web Siteleri
  Google algoritma güncellemelerine göre responsive, mobil uyumlu web siteleri tercih kazanıyor. Aslında mobil uyumlu bir şablon kullanmama konusunda inatçı davranan siteler er ya da geç Google’ın gazabıyla karşılaşmaktadırlar. HubSpot’tan Website Grader, GTMetrix veya başka herhangi bir araç gibi ücretsiz araçları kullanarak web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.
 2. Bir XML site haritası oluşturun
  Google’ın web sayfalarını bulabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için web sitenizin site haritasına sahip olması önemlidir. Site haritası oluşturmak kolay bir işlemdir. Oluşturduktan sonra site haritanızı Google Search Console üzerinden Google’a gönderin. Başarılı bir şekilde gönderildikten sonra, aşağıda belirtilen XML site haritası en iyi uygulamalarını takip etmek gereklidir:
  Site haritasında yüksek kaliteli sayfalara öncelik verilmesi gerekir. Robot.txt’de engellenen sayfaların XML site haritasında kalmasına gerek yoktur. Çok sayıda URL’ye sahip büyük siteler, dinamik XML site haritalarıyla iyi iş çıkarabilir.
 3. Haftalık teknik SEO site denetimi yapın ve web sitesinde hataları düzeltin
  Sayfa içi SEO sorunları, sitenizin SERP’lerde tutarlı bir şekilde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için düzenli teknik SEO denetimleri çalıştırılarak düzeltilmelidir. Bunun için piyasada bulunan herhangi bir aracı kullanabilirsiniz. Moz, Ahrefs ve SEMrush bu araçlardan birkaçıdır.
  Bu araçlar, web sitesini sorunlar veya hatalar için tarayacak ve bu hataları düzeltmek için uygun öneriler sunacaktır. 
 4. Web sitenizin yükleme süresini iyileştirin
  Sitenizin hızı günümüzde önemli bir kriterdir. Yüklenmesi sonsuza kadar süren bir site, Google’dan bir ceza alır. Tek başına zengin içeriğe sahip olmak, yavaş bir siteniz var ise sizi kurtarmaya yetmez. Yavaş yüklenen siteler kesinlikle kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir.
  Pingdom, GTMetrix veya Google PageSpeed ​​Insights gibi ücretsiz araçları kullanarak sitenizin hızını test edebilirsiniz. Sitenizdeki görüntüleri optimize etmek, tarayıcı sıkıştırmasını ve önbelleğe almayı etkinleştirmek, sunucu yanıt süresini azaltmak ve bir içerik dağıtım sistemi kullanmak, web sitenizi hızlandırmak için birkaç etkili adımdır.
 5. Ana anahtar sözcükler Image Alt Text’e dahil edilmelidir
  Google, görselleri anlamak için meta verilerden yararlanır. Google bunu doğrudan göremediği için Google’ın resimlerde ne olduğunu belirlemesini sağlamak için resim dosyası adı ve resmin alternatif metni gereklidir. Bir web sayfasındaki görüntülerin işlevinin yanı sıra görünümünü açıklamak için HTML kodu içinde alternatif metin kullanılması gerekir.
  Alternatif metni açıklamak için hedeflediğiniz ana anahtar kelimeleri kullanmak en iyi uygulamadır. Anahtar kelimeleri doldurmamak için özen gösterilmelidir. Görsel optimizasyonu es geçmek ölümcül bir hatadır.
 6. Dahili bağlantılar optimize edilmelidir
  Dahili bağlantılar, arama motorlarının web sitenizin bilgi hiyerarşisini anlamasını sağlamada önemli bir rol oynar. SEO dostu site mimarisinin kurulmasına da yardımcı olurlar.
 7. Standart URL’ler kullanarak yinelenen içerikten kaçının
  Web sitenizin hiçbir yerinde yinelenen içeriğe izin verilmemelidir. SEMrush gibi ücretsiz SEO araçları, web sitesindeki yinelenen içerik sorunlarını taramaya ve düzeltmeye yardımcı olacaktır. Yinelenen içeriğin kullanılması kaçınılmaz hale geldiğinde, kanonik URL’leri kullanın. Birkaç özdeş sayfaya sahip E-Ticaret sitelerini çalıştırırken kullanışlıdırlar.
 8. Tüm kaynaklarınızın taranabilir olduğundan emin olun
  Kritik SEO teknik sorunlarından biri, taranamayan kaynaklara sahip olmaktır. Web sitenizdeki içeriğin kullanıcıların gözlerine ulaşması, önce tarama, ardından dizine ekleme yoluyla olur. Google arama konsolunda tarama hatalarını kontrol etmeniz ve bunları hemen düzeltmeniz önemlidir. 
 9. Güvenli (HTTPS) protokolünden yararlanın
  HTTPS protokolü, Google’daki yeni sıralama faktörlerinden biridir. HTTPS, verileri şifreleyerek manuel saldırılara karşı korur. Aktarım sırasında verilerin bozulmasına veya değiştirilmesine izin vermez. Veri güvenliği, sitenizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olur, sitenizin kullanımının güvenli olmasını sağlar ve yönlendiren ayrıntıları sunar.
 10. Bozuk bağlantıları tanımlayın ve düzeltin
  Kırık bağlantılar, SEO perspektifinden bakıldığında bozulmadır. Kullanıcı deneyiminde de istenmeyen zararlara neden olabilirler. Kötü şöhretli “404 Bulunamadı” sayfasını insanların karşısına çıkarmamaya özen gösterin . O kadar kötü bir ilk izlenim yaratır ki tekrar siteye geri dönemeyebilirler.
  Broken Link Checker eklentisi gibi ücretsiz bir araç yükleyerek bu sorunu önleyebilirsiniz. Bunu etkinleştirdiğinizde, web sitenizi her 72 saatte bir tarar ve varsa bozuk bağlantıları tespit eder. Kırık bağlantılar hakkında bilgilendirileceksiniz ve bunları hemen düzeltebilirsiniz.
  Sonuç
  Seo Kontrol Listesi işlemlerinin hepsini kendiniz yapabilirsiniz fakat çok zaman alır, kafa karıştırır ve fazlasıyla zahmetlidir. Bunun yerine Duyurbeni.com ekibi ile iletişime geçip kendilerinden rahatlıkla destek isteyebilirsiniz. Ya da SEO Paketlerimizi inceleyip profesyonel hizmet almayı da tercih edebilirsiniz ki kesinlikle önerdiğimiz budur.

Kaynak : Fueldigi.com

SEO Aşamaları

SEO Aşamaları – Kaliteli Bir SEO İçin Takip Edilmesi Gereken Aşamalar

Arama motoru optimizasyonu (SEO) daha çok okura ulaşmak için çabalayan web siteleri için çok önemli bir konumda. Doğru bir şekilde yapılan SEO, bir web sitesini rakiplerinin arasından çıkarıp zirveye taşıyabilir. Fakat bunun için SEO aşamaları nı doğru bir şekilde uygulamak gerekiyor. Peki bu aşamalar nelerdir?

SEO Aşamaları – 1: Sitenin Analizi

İlk önce web sitenizin SEO kalitesinin ne durumda olduğunu öğrenmelisiniz. Bu sayede eksikleriniz nelerdir ve nasıl giderilir, buna dair bir fikir sahibi olacaksınız.

İlk önce Alexa verilerini toplayın. Sitenizin Türkiye ve Dünyada kaçıncı sırada olduğunu görün. Google, Yandex ve Bing arama motorlarındaki index sayılarını öğrenin. Moz Da ve Pa değerlerini öğrenin. Semrush’tan trafik takibi yapın. Ahrefs Backlink Count istatistiğini öğrenin. Sitenizi SEO test sitelerine sokun.

Bu bilgileri edinmek SEO aşamaları ndan ilkidir ve sizin stratejinizi oluşturmanızda önemli bir rol oynayacaktır. Analiz konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak için blogumuzdaki ilgili içeriği okuyabilirsiniz.

SEO Aşamaları – 2: İçeriğinizi SEO Uyumlu Hâle Getirin

Web sitenizdeki bütün yazılar, sayfalar, görseller, kategoriler, etiketler vs. Hepsini SEO uyumlu hâle getirmek de çok önemlidir. Her sayfanın ve medyanın içerik konusu ne ise ona göre bir anahtar kelime belirleyin. Bu anahtar kelimeyi SEO kurallarına uygun bir şekilde kullanın. Her sayfanın iç ve dış bağlantılarını ayarlayın. Meta bilgileri de doldurmayı ihmal etmeyin.

SEO Aşamaları – 3: Webmaster Araçlarını Kullanın

Google, Yandex, Bing ve diğer bazı arama motorları çeşitli webmaster araçları sunarlar. Google’ın Google Search Console, Yandex’in Yandex.Webmaster ve Bing’in de Bing Webmaster Tool adlı birer web sitesi vardır.

Bu web siteleri sayesinde sitenizi arama motorlarına tanıtacak, en güncel içeriği arama motorlarına ulaştıracak, bütün site haritanız arama motorları tarafından indekslenecek, onların robotlarını sitenize ekleyebilecek, hatta daha ileri seviye SEO işlemleri yapabileceksiniz.

Bu kısım SEO aşamaları nın en önemlilerindendir. Tabii hangi arama motoruna göre SEO yapacağınız da önemli. Bunun için blogumuzdaki ilgili içerikten faydalanabilirsiniz.

Aşama 4: Yayıncı Araçlarından Faydalanın

Günümüzde pek çok internet kullanıcısı haberlere de arama motorları üzerinden ulaşmakta. Hatta belirli bazı konuları sadece arama motorunun ana sayfasında değil, haberler sekmesinde de aramakta. Arama motorları haber kaynaklarına öncelik vermekte.

Eğer bir blog ya da haber yayıncısıysanız arama motorlarının haberler sekmesinde çıkmalısınız.

Google’ın Google News’inde çıkmak için Publisher Center kullanmalısınız. Yandex’in haberler sekmesinde ve Yandex Zen’de çıkmak için Yandex Zen’e yayıncı başvurusu yapmalısınız. Bing’in haberler sekmesinde çıkmak için Bing News PubHub kullanmalısınız. Bunlara giriş yaptıktan sonra arama motorları sizi haberler sayfasında da listeleyecek ve bundan sonraki içerikleriniz öne çıkmaya başlayacak.

SEO Aşamaları – 5: Anahtar Kelime Analizi

SEO aşamaları nın ilk dördünü tamamladık. Hem eski içeriğimizi SEO uyumlu hâle getirdik hem de sitemizi arama motorlarına güçlü bir şekilde soktuk. Şimdi bundan sonra yayımlayacağımız yeni içeriklere sıra geldi.

Yeni içeriklerimizi de SEO uyumlu olarak yazmak elbette önemli ama ondan önce ne tür içerikler yayımlayacağımıza karar vermeliyiz. Arama motorlarında hiç kimsenin ilgi göstermediği ya da çok az kişinin ilgi gösterdiği konulara sitenizde yer verip SEO da yapsanız bile onu çok az insan aradığından trafiğinizin büyüklüğüne çok fazla etkisi olmayacaktır.

Bu durumda öncelikle anahtar kelime analizi yapmalısınız. Yani insanlar arama motorlarına en çok hangi konularda sorular soruyorlar bunları öğrenebilirsiniz. Ya da aklınızda bir konu var ama bu konuyu arama motoruna hangi sözcüklerle soruyorlar, bunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede doğru içerik konuları belirleyebileceğiniz gibi mevcut içerik konularınıza da doğru anahtar kelimeler seçebilirsiniz.

Semrush ve diğer keyword analiz siteleri bu amaç için kullanılabilmektedir.

Son Aşama: Yeni İçerikleri SEO Uyumlu Yazın

Sitenizi arama motorlarına soktunuz. Eski içeriklerinize SEO yaptınız. Yeni içerikleriniz için anahtar kelime analizi de yaptınız. Ve sıra geldi bu içerikleri kaleme almaya. Bu içerikleri SEO koşullarına uygun bir şekilde kaleme almalısınız.

Anahtar kelimeyi ne sıklıkta kullanmalı, içeriğin hangi noktalarında kullanmalı ve nasıl kullanmalı, meta bilgileri nasıl düzenlenmeli, kalıcı bağlantı nasıl olmalı? Bunların hepsi çok önemlidir. Ayrıca iç ve dış bağlantılar da yazıda kullanılmalıdır.

Bunların hepsini öğrenebilirsiniz ya da yardımcı araçlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin WordPress kullanıcıları için Yoast eklentisi bu konuda oldukça faydalıdır.

Son Söz

Bunlar SEO’nun altı aşamasıydı. Tabii bu aşamalardan bazıları süreklilik arz ediyor. Örneğin site haritanızı ve linklerinizi webmaster araçlarına yükleme işi, sık sık yapılması gereken bir şey. Analiz işlemleri öyle.

Biz, Duyur Beni ekibi olarak bu aşamalarda size profesyonel hizmet sunmaktayız. Hizmetlerimizden faydalanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Seo analizi

SEO Analizi – SEO Çalışmalarının Deniz Fenerleri

SEO Analizi tüm SEO diğer adıyla arama motoru optimizasyonu çalışmaları (Search engine optimization) için yola  çıkış noktalarıdır. Birçok SEO uzmanı işe koyulmadan önce kendisini nelerin beklediğini, işe nereden başlaması gerektiğini bilmek ister.  Bunun için de üzerinde çalışacakları  web site ya da içerikler hakkında bilgi edinmeleri şarttır. SEO analizleri işte tam da bu noktada devreye girmektedir. Optimizasyon işlemini başlatacak ve yürütecek kişi veya ekibin yolunu adeta birer deniz feneri gibi aydınlatırlar. Bu açıdan önemle ele alınmasında fayda gördük.

Analizler de uygulanacak SEO’nun türüne göre çeşitlilik gösterirler. Bunlardan en önemlilerini yazımıza  konu ederek mümkün olduğunca detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. SEO Analizlerini anlamamız, yaptığımız işin ne kadar teferruatlı olduğu konusunda eminim ki size net fikir verecektir.

Seo Analizi ve Anahtar Kelime İnceleme

Başta Google olmak üzere tüm arama motorları için en önemli unsur içeriktir. Öyle ki Microsoft’un kurucusu Bill Gates “içerik Kraldır” diyerek bu konunun ne kadar önemli olduğuna özellikle dikkat çekmiştir. Milyonlarca web sitesinin barındırdığı milyarlarca içeriği ayrıntılı bir şekilde inceleyerek dünya genelinde kabul görecek bir sıralamayı oluşturacak insan sayısına sahip olunmadığından bu işi programlanmış arama motoru robotları yapmaktadır. Bu robotlardan crawl adı verilen web örümcekleri belirli periyodlarla internete salınır. İşte bu noktada bize düşen iş sitemize gelen bu örümceklerin tüm içeriğimizi rahat ve sorunsuz bir şekilde tarayarak gitmelerine yardımcı olmaktır.

Web örümceklerin yazılı içeriği tarama konusunda uzmandır. Video görüntüsü veya fotoğrafları taramakta genellikle o kadar başarılı değillerdir. Yazılı içeriğin özü de kelimelerden oluştuğundan taranacak içerikte kullandığımız kelimeler çok önemli rol oynamaktadır. Bir konu hakkında bilgi verirken konuyu ifade eden kelime veya kelime öbeklerin bizim anahtar kelimelerimizdir. Arama motorlarında yapılan sorgulamalar ve aramalarda kullanılan da işte bu kelimelerdir.

Anahtar Kelime Analizi

Bu bilgilerin ışında rahatlıkla söyleyebilirim ki içeriğinizde veya sitenizin genelinde kullanılacak kelime veya kelime öbeklerinin dağılımı sırası ve sayısını tespit edebilmemizin yolu Anahtar kelime analizlerinden geçmektedir. Optimizasyon yapacağım diyerek aşırı sayıda kullanılan anahtar kelimeler over-optimization adı verilen aşırı optimizasyon sorununun ortaya çıkmasına sebep olur. Arama motorlarında yükseleyim derken daha da gerilemenize sebep olacak bu sorunla karşılaşmamak için bu konuda uzmanlaşmış kişilerden yardım istemek daha doğru olacaktır.

Link Analizi

Google ve diğer arama motorları indeksleme yaparken bir çok metriği göz önüne alırlar fakat bunlardan bazıları diğerlerine göre daha önemlidir. Önemli olmalarının sebepleri meşakkatli çalışmalar gerektiriyor oluşudur. Link konusu da arama motorlarının en önemsediği konulardan biridir. Linklemenin önemini ayrıca bir başka yazıda anlatacağız. O nedenle detaya girmeden analiz konusunda birkaç alt başlığa değineceğim.

Link analizi ve sonrasında yürütülecek çalışma aslında tüm SEO işleminin nihai sonucunu belirleyen bir çalışmadır. Sitenizde korsan olarak yayınlanmış “toksin link” dediğimiz link tespiti ve temizliği, rakiplerinizin linkleme dağlımı, siteniz için gereken link fırsatlarının araştırılması gibi konuların araştırılması, tespiti ve sonuca ulaştırma çalışması SEO için en çalıcı çalışmaların başında gelir.

Yol haritamızı belirleyen SEO Analizlerinin en önemli iki analizi ile ilgili detayları okudunuz.

İyi çalışmalar

Arama Motoru

Arama Motoru Nedir, SEO İçin Hangisi Tercih Edilmelidir?

Arama motoru nedir, ne işe yarar ve SEO işlemi yapılırken hangisini tercih etmeliyiz? Bu basit ama internet yayıncıları için çok önemli bir sorudur.

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru, temelde bir bilgisayar sisteminde depolanan bilgileri bulmamıza yardımcı olması için tasarlanmış bir bilgi erişim sistemi olarak tanımlamaktadır. Aslında bilgisayarımızda kullandığımız bütün programlar kendi içinde bu tür araçlar içermektedir.

Örneğin Windows Gezgini’nin sağ üst köşesindeki arama çubuğu ile bilgisayarınızdaki dosyaları arayabilirsiniz ya da Microsoft Office’in üst kısmındaki çubuktan istediğiniz herhangi bir ayarı ve gereci arayabilirsiniz.

Fakat günümüzde en çok akla gelen şey ise internet arama motoru. Bunlar ise bilgisayarınızda değil, internet âleminde arama yapmanızı ve her türlü bilgiye, web sitesine ve medyaya ulaşmanızı sağlar. Artık web tarayıcıların temel bileşeni olmuşlardır ve mobil uygulamaları da telefonlarımızın temel taşı olmuştur.

Bu motorlar internet üzerindeki bütün içeriği doğrudan kendi içinde barındırmaz. Size sadece içeriği barındıran web sitesinin adresini getirir. O adresi tıkladığınız saniyeden itibaren artık farklı bir web sitesine girmişsinizdir.

Farklı Amaçlar İçin Farklı Arama Motoru

Dünyada pek çok internet arama motoru var ve farklı özelliklere sahipler, farklı kullanıcı kitlelerine hitap ediyorlar. 90’lı yıllardan beri bu araçlar internetin temel taşına dönüşmüş durumda.

Özet geçmek gerekirse Google, Bing, Yahoo, Ask.net ABD merkezli olup genel kullanım amaçlıdır. Bing aynı zamanda bir semantik arama motoru dur. Yandex, Yaani ve Baidu her ne kadar genel kullanıma yönelik planlansa da ulusal bit niteliğe sahiptir. Yandex her ne kadar dünya piyasasında rekabet etse Rusya’nın yerlisidir. Baidu Çinli olup Çin pazarı dışında faaliyet göstermemektedir. Yaani ise Turkcell tarafından geliştirilen bir yerli sistemdir.

DuckDuckGo, Searx, Startpage, Unbubble, Qwant ve Yacy gibi örnekler ise gizliliği, anonimliği merkeze almakta ve bu konuda yukarıdakilerden daha fazla mahremiyet vadetmekte.

Ecosia ise çevreci bir amaçla kurulmuştur. Gelirinin büyük bir kısmıyla ağaçlandırma faaliyetleri yürütür.

Hangisine Yönelik SEO Yapmalı?

Yukarıda saydıklarımız bu piyasadaki oyuncuların sadece küçük bir kısmıdır. Bu kadar çok arama motoru nun hepsi için SEO yapmak mümkün değil. Öyleyse hangisini seçeceğiz?

Bunun için iki şeye bakmak gerekiyor.

 1. Dünyada ve Türkiye’deki kullanım oranları nedir?
 2. Kendisine ait bir altyapı mı kullanıyor yoksa sonuçları bir başka motordan mı çekiyor?

Birincisinden başlayalım. Hiç kimsenin kullanmadığı bir arama motoru için zamanınızı harcamak istemezsiniz. En yaygın kullanılan hangisiyse onu tercih etmelisiniz. Dünya geneline bakarsak Google açık ara pazar lideridir. Fakat Bing, Yandex, DuckDuckGo ve Ecosia da yükselişte.

Türkiye geneline bakarsak Google %85 ile lider konumda. Fakat Yandex de hızlı bir yükselişte. Geçen sene %4 civarındayken şu an %14 civarında. Google ise bir yılda %95’ten %85’e geriledi. Yine de açık ara lider durumda.

Bu nedenle ilk önce Google için SEO yapmalısınız. Ardından da Yandex için SEO yapmalısınız. Diğerlerinin ise Türkiye’deki toplam pazar payı %1 civarında. Bu nedenle şimdilik onları göz ardı edebilirsiniz ama gelecekte bu durumun değişebileceğini de unutmayın.

İkinci kısma gelelim. Bazı motorlar kendi altyapılarını kullanmıyorlar. Onun yerine başka birinden sonuçları çekiyorlar. Bu nedenle onlar için SEO yapmak gerekmiyor. Asıl kaynağa yönelik çalışma yapmak yeterli. Ecosia, sonuçları Bing’den alıyor. Yani Bing için yapacağınız SEO, Ecosia’yı da etkileyecektir. Startpage ise Google’dan alıyor. DuckDuckGo uluslararasında Bing ve Yahoo’dan, Türkiye’de ise Yandex’ten alıyor. Bu nedenle Google, Yandex, Bing ve Yahoo için yapacağınız SEO çalışması diğer bazılarını da etkileyecektir.

Fakat özet geçmek gerekirse Dünyada ve Türkiye’deki liderliğinden dolayı SEO çalışması için önceliği Google’a vermelisiniz.

WordPress

WordPress Nedir, Faydaları Nelerdir?

WordPress nedir ve faydaları nelerdir, neden sitenizde WordPress kullanmalısınız?

WordPress Nedir?

WordPress bir CMS yani content management system olarak tanımlanmaktadır. Türkçe karşılığı: İçerik yönetim sistemi. CMS, bir web sitesinin altındaki temel yazılımdır diyebiliriz.

Eskiden web siteleri, bir web tasarımcı tarafından uzun uzadıya HTML, CSS, Javascript gibi biçimlendirme dilleri ve PHP gibi web programlama dilleriyle tasarlanmak zorundaydı. Günümüzde de bu yöntem çeşitli web sitelerinde kullanılmaktadır. Fakat bu yöntem çok büyük bir kodlama bilgisi, çok fazla zaman ve emek istiyordu. Yeni nesil CMS sistemi bunu değiştirmiş, kodlama bilmeyen bilgi işlemcilerin de web sitesi açmasını sağlamıştır.

2003’ten itibaren geliştirilen b2/cafelog yazılımı WordPress ’in atasıdır. Bu yazılım blogculara, kodlama bilmeden kendi bloglarını açma imkânı tanıyordu. 2003’te ondan çatallanarak oluşturulan WP yazılımı da aynı amaçla kullanıldı ve pek çok blogcu ona yöneldi.

Bu yeni sistem hızla yaygınlaştı ve yeni özellikler kazandı. Sadece blogculara yönelik bir CMS olmaktan çıktı ve haber siteleri, portfolyo siteleri ve hatta bazı alışveriş sitelerinde de kullanılır hâle geldi. Haziran 2019 itibariyle WP, bilinen tüm web sitelerinin %60,8’i tarafından kullanılmaktadır. Dünyadaki en iyi 10 milyon web sitesinin içindeki kullanım oranı ise %27,5’tir. Türkiye’de de bazı popüler haber siteleri de dâhil olmak üzere pek çok web sitesi WordPress tabanlıdır.

WordPress ’in Avantajları

WordPress, sağladığı avantajlar sayesinde internetin temel taşlarından biri oldu. Peki nedir bu avantajlar?

 1. Kurulumu görece daha kolaydır. Kodlama bilgisi gerektirmez.
 2. Anlaşılır ve kullanışlı bir yönetim paneline sahiptir.
 3. Çok geniş özelleştirme olanaklarına sahiptir. Çok sayıda tema ve eklenti kurulabilir. Böylece yepyeni bir görünüme, yepyeni özelliklere kavuşturulabilir. Farklı amaçlar için kullanılabilir.
 4. Yaygın olması sayesinde büyük bir dökümantasyona sahiptir. Sanal âlemde bol miktarda bilgi ve belge bulunabilir.
 5. Sunucuyu yormayan hafif bir yazılımdır.
 6. Eklentiler ve SEO araçlarına uyumluluk sayesinde web siteleri internette daha da öne çıkmakta ve kârlılıklarını arttırmaktalar.

Destek Hizmetleri

WordPress her ne kadar insanları kodlama zahmetinden kurtarmış olsa da kullanım amaçlarının farklılığı ve internetin durmaksızın gelişmesi nedeniyle kendi ekonomisini ve destek hizmetlerini oluşturmuştur. Çok sayıda kullanıcı ücretsiz tema ve eklentiyle yetinmemiş ve ücretli temalara ve ücretli eklentilere gereksinim duymuştur. WordPress ’in farklı amaçlar için yapılandırılmasına yönelik kurulum ve destek hizmetleri de web sitesi sahipleri ve yeni web sitesi kuracak kişiler tarafından talep edilmektedir.