SEO Kontrol Listesi (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo Kontrol Listesi yayınımızı okumadan teknik Seo işine soyunmayın deriz. Akıllı telefon kullanımı muazzam bir şekilde artıyor. Doğal olarak, mobil uyumlu web siteleri günümüzde çok önemli hale geldi. Duyarlı web sitelerinde bile, işletmelerin mobil SERP’lerini güvende tutmaları gerekir.


Teknik SEO’nun Oynadığı Önemli Rol

SEO’nun temel ve hayati unsurlarından biri olan teknik SEO, işletmelerin web sitelerinin teknik yönünü optimize etmelerine yardımcı olur. Nişinizdeki en inanılmaz içeriğe sahip büyüleyici bir web sitesi ile kazancınıza kazanç katıyor olsanız bile sitenizde herhangi bir teknik SEO sorunu olmadığından emin olmalısınız.
Teknik SEO, web sitenizi tarama ve indeksleme için optimize edebileceğiniz süreçtir. Ayrıca, arama görünürlüğünü iyileştirmeye yönelik diğer teknik süreçleri de içerebilir. Bugün mobil cihazlara öncelik veren bir dünya, iş başarısına ulaşmak için bir sitenin mobil SERP’de iyi bir konumda olmasını sağlamak çok önemlidir.
Markalar, teknik SEO yönlerini uygulayarak web sitelerini mobil SERP üzerinde güvenli ve sağlıklı tutabilmektedir. Hizmetlerin ihtiyaç duyduğu Seo Kontrol Listesi yazında mevcuttur.

 1. Mobil Uyumlu Web Siteleri
  Google algoritma güncellemelerine göre responsive, mobil uyumlu web siteleri tercih kazanıyor. Aslında mobil uyumlu bir şablon kullanmama konusunda inatçı davranan siteler er ya da geç Google’ın gazabıyla karşılaşmaktadırlar. HubSpot’tan Website Grader, GTMetrix veya başka herhangi bir araç gibi ücretsiz araçları kullanarak web sitenizin mobil uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.
 2. Bir XML site haritası oluşturun
  Google’ın web sayfalarını bulabilmesi ve dizine ekleyebilmesi için web sitenizin site haritasına sahip olması önemlidir. Site haritası oluşturmak kolay bir işlemdir. Oluşturduktan sonra site haritanızı Google Search Console üzerinden Google’a gönderin. Başarılı bir şekilde gönderildikten sonra, aşağıda belirtilen XML site haritası en iyi uygulamalarını takip etmek gereklidir:
  Site haritasında yüksek kaliteli sayfalara öncelik verilmesi gerekir. Robot.txt’de engellenen sayfaların XML site haritasında kalmasına gerek yoktur. Çok sayıda URL’ye sahip büyük siteler, dinamik XML site haritalarıyla iyi iş çıkarabilir.
 3. Haftalık teknik SEO site denetimi yapın ve web sitesinde hataları düzeltin
  Sayfa içi SEO sorunları, sitenizin SERP’lerde tutarlı bir şekilde daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için düzenli teknik SEO denetimleri çalıştırılarak düzeltilmelidir. Bunun için piyasada bulunan herhangi bir aracı kullanabilirsiniz. Moz, Ahrefs ve SEMrush bu araçlardan birkaçıdır.
  Bu araçlar, web sitesini sorunlar veya hatalar için tarayacak ve bu hataları düzeltmek için uygun öneriler sunacaktır. 
 4. Web sitenizin yükleme süresini iyileştirin
  Sitenizin hızı günümüzde önemli bir kriterdir. Yüklenmesi sonsuza kadar süren bir site, Google’dan bir ceza alır. Tek başına zengin içeriğe sahip olmak, yavaş bir siteniz var ise sizi kurtarmaya yetmez. Yavaş yüklenen siteler kesinlikle kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyecektir.
  Pingdom, GTMetrix veya Google PageSpeed ​​Insights gibi ücretsiz araçları kullanarak sitenizin hızını test edebilirsiniz. Sitenizdeki görüntüleri optimize etmek, tarayıcı sıkıştırmasını ve önbelleğe almayı etkinleştirmek, sunucu yanıt süresini azaltmak ve bir içerik dağıtım sistemi kullanmak, web sitenizi hızlandırmak için birkaç etkili adımdır.
 5. Ana anahtar sözcükler Image Alt Text’e dahil edilmelidir
  Google, görselleri anlamak için meta verilerden yararlanır. Google bunu doğrudan göremediği için Google’ın resimlerde ne olduğunu belirlemesini sağlamak için resim dosyası adı ve resmin alternatif metni gereklidir. Bir web sayfasındaki görüntülerin işlevinin yanı sıra görünümünü açıklamak için HTML kodu içinde alternatif metin kullanılması gerekir.
  Alternatif metni açıklamak için hedeflediğiniz ana anahtar kelimeleri kullanmak en iyi uygulamadır. Anahtar kelimeleri doldurmamak için özen gösterilmelidir. Görsel optimizasyonu es geçmek ölümcül bir hatadır.
 6. Dahili bağlantılar optimize edilmelidir
  Dahili bağlantılar, arama motorlarının web sitenizin bilgi hiyerarşisini anlamasını sağlamada önemli bir rol oynar. SEO dostu site mimarisinin kurulmasına da yardımcı olurlar.
 7. Standart URL’ler kullanarak yinelenen içerikten kaçının
  Web sitenizin hiçbir yerinde yinelenen içeriğe izin verilmemelidir. SEMrush gibi ücretsiz SEO araçları, web sitesindeki yinelenen içerik sorunlarını taramaya ve düzeltmeye yardımcı olacaktır. Yinelenen içeriğin kullanılması kaçınılmaz hale geldiğinde, kanonik URL’leri kullanın. Birkaç özdeş sayfaya sahip E-Ticaret sitelerini çalıştırırken kullanışlıdırlar.
 8. Tüm kaynaklarınızın taranabilir olduğundan emin olun
  Kritik SEO teknik sorunlarından biri, taranamayan kaynaklara sahip olmaktır. Web sitenizdeki içeriğin kullanıcıların gözlerine ulaşması, önce tarama, ardından dizine ekleme yoluyla olur. Google arama konsolunda tarama hatalarını kontrol etmeniz ve bunları hemen düzeltmeniz önemlidir. 
 9. Güvenli (HTTPS) protokolünden yararlanın
  HTTPS protokolü, Google’daki yeni sıralama faktörlerinden biridir. HTTPS, verileri şifreleyerek manuel saldırılara karşı korur. Aktarım sırasında verilerin bozulmasına veya değiştirilmesine izin vermez. Veri güvenliği, sitenizin sıralamasını yükseltmenize yardımcı olur, sitenizin kullanımının güvenli olmasını sağlar ve yönlendiren ayrıntıları sunar.
 10. Bozuk bağlantıları tanımlayın ve düzeltin
  Kırık bağlantılar, SEO perspektifinden bakıldığında bozulmadır. Kullanıcı deneyiminde de istenmeyen zararlara neden olabilirler. Kötü şöhretli “404 Bulunamadı” sayfasını insanların karşısına çıkarmamaya özen gösterin . O kadar kötü bir ilk izlenim yaratır ki tekrar siteye geri dönemeyebilirler.
  Broken Link Checker eklentisi gibi ücretsiz bir araç yükleyerek bu sorunu önleyebilirsiniz. Bunu etkinleştirdiğinizde, web sitenizi her 72 saatte bir tarar ve varsa bozuk bağlantıları tespit eder. Kırık bağlantılar hakkında bilgilendirileceksiniz ve bunları hemen düzeltebilirsiniz.
  Sonuç
  Seo Kontrol Listesi işlemlerinin hepsini kendiniz yapabilirsiniz fakat çok zaman alır, kafa karıştırır ve fazlasıyla zahmetlidir. Bunun yerine Duyurbeni.com ekibi ile iletişime geçip kendilerinden rahatlıkla destek isteyebilirsiniz. Ya da SEO Paketlerimizi inceleyip profesyonel hizmet almayı da tercih edebilirsiniz ki kesinlikle önerdiğimiz budur.

Kaynak : Fueldigi.com