Yerel SEO Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yerel SEO veya diğer bir isimlendirmeyle Lokal SEO, SEO dünyasının yükselen yıldızıdır. Bu yazıda Yerel SEO ’nun ne olduğunu ve neden gerekli olduğunu açıklayacağız.

Genel SEO Nedir?

Bilmeyenler için SEO’nun ne olduğunu kısaca açıklayalım. SEO, İngilizce Search Engine Optimization teriminin kısaltılmış hâlidir. Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonudur. Bir web sitesini Google gibi arama motorlarına daha uyumlu hâle getirme ve arama sonuçlarında daha çok görünmesini sağlama amacıyla yapılan işlemlerin tümüne SEO denir.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO Genel SEO’dan farklı olarak tüm internet âlemindeki insanları değil, sadece belirli bir bölgedeki insanları hedeflemektedir. Arama sonuçları sayfasında, coğrafi sonuçlara yer veren her türlü aramaya yerel arama denir. Yerel SEO ise web sitelerinin bu tip aramalara göre optimize edilmesidir.

Örneğin; Adana’da bir beyaz eşya yetkili servisi olarak faaliyet göstermektesiniz. Müşterilerinizin sizi kolaylıkla bulabilmesi ve sizden hizmet almaları için bir web sitesi açtınız. Bu web sitesinde Genel SEO değil, Yerel SEO yapmanız gerekir. Çünkü Adana dışından gelen aramalar sizi ilgilendirmiyor. Sizin potansiyel müşterileriniz Adana’da yer alıyor. Kars’taki bir kişi sizden hizmet almayacak. Bu nedenle, SEO çalışması yaparken tüm dünyaya ya da tüm Türkiye’ye ulaşmaya çalışmakla zaman kaybetmek istemezsiniz.

Yerel SEO Neden Gereklidir?

Yerel SEO çok geniş bir alanda faaliyet gösteren büyük işletmelerin ilgisi dışındadır. Çünkü onlar ulusal ve hatta küresel bir faaliyet yürütmekteler. Öte yandan yerel ölçekte faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler, kısaca KOBİ’ler için bu tarz bir SEO çalışması gerekmekte.

Günümüzde yerel arama niteliğindeki mobil aramaların sayısı gittikçe artmakta. İnsanlar bir mal veya hizmet almadan önce artık iki şeye önem vermekteler:

 1. Mal veya hizmet alacakları işletmenin yakınlarda bulunması.
 2. İşletme hakkında sanal âlemde yeterince bilgi bulunması.

İnternet kullanıcıları, arama motorlarına tam olarak bunu soruyorlar. Aradıkları mal veya hizmeti sunan yakınlarda bir işletme var mı ve bu işletme hakkında genel bilgiler nelerdir? Bu bilgiler ise ulaşım, iletişim, verilen hizmet türleri, fiyatlandırma, müşteri memnuniyeti, müşteri hakları gibi bilgileri kapsamakta.

Kısa bir arama sonucunda, yereldeki potansiyel müşterilerine ulaşmayı başaran ve kendisini doğru tanıtan işletmeler, rekabette bir adım öne geçmekteler. Bunun anahtarı da tabii ki Yerel SEO ’dur.

Yerel SEO İçin Birkaç İpucu

Başarılı bir Yerel SEO çalışması için dikkat etmeniz gereken birkaç basit nokta var:

 1. Türkiye’deki internet aramalarının %80’inden fazla Google üzerinde yapılmakta. Bu nedenle diğer arama motorlarının değil, Google’ın kullanıcılarına öncelik verin.
 2. Bölgenizde bulunan insanları hedefleyin.
 3. Adres ve iletişim bilgileriniz web sitenizde anlaşılır ve düzenli bir şekilde yer almalı.
 4. Müşterilerden yorum almak, onlarla etkileşimde bulunmak ve Google’da daha kolay bulunabilmek için Google My Business’a kaydolun.
 5. Müşteri görüşlerine web sitenizde yer verin. Sizden ilk kez mal/hizmet alacak müşterilerin karar vermesine çok büyük yardımı olacak.
 6. Rehber siteleri, bloglar gibi başka sitelerde de varlık gösterin ve o sitelerdeki içerikler sizin sitenize referans versin. Bu, Google’da daha üst sıralara çıkmanızı sağlayacak.
 7. Arama sonuçlarında mümkün olduğunca üst sıraya çıkmak çok faydalıdır ama Google My Business’daki müşteri puanınızın yüksek olması sizi sıranızdan bağımsız olarak daha çok insana ulaştıracaktır. Bu nedenle müşterilerinizi memnun edip, olumlu puan almaya çalışın.
 8. Web sitenizin başlık(title) ve açıklama(description) kısmını doğru bir şekilde doldurun.
 9. Yazılarınızın ara başlıklarında mutlaka başlık etiketlerini(headings) kullanın. Hem okunabilirliği arttırır hem de anahtar kelimeyi indeksler.
 10. Google My Business için NAP Düzenlemesi yapmayı unutmayın.
 11. Okunabilir semantik bir URL kullanın. İnsanlar adresinizi kolaylık okuyabilsin, anlayabilsin, adresiniz akılda kalsın.
 12. Web sitenizde, konumunuzu gösteren bir Google Harita bulundurun. Müşteriler, işletmenizin konumunu daha kolay öğrenebilsin.
 13. Mobil uyumluluk testi yapın. Çünkü web aramalarının büyük çoğunluğu artık mobil cihazlardan yapılmakta.
 14. Robots.txt dosyası ve site haritasını Google Search Console’a yükleyin. Böylece Google, sitenizi daha hızlı ve daha kaliteli indeksleyecektir.